« Úvod | Zamyšlení nad smrtí »

Žena a rodina v Islamu

Zena a rodina v Islamu


Ve vseobecne diskuzi o Islamu je nejoblibenejsi diskuze ,,Zeny v Islamu a jejich zahaleni;;
Muslimska zena,ktera je videna na ulicich, v televizi,novinach,na internetu je pro vetsinu lidi v Ceske Republice neco ciziho,neznameho a nepristupneho.Ale jeste vice je to spojovano s Fundamentalismem,zaostalosti a utiskovanim.
To ze zahalovane zeny jsou casto zesmesnovani,litovany nebo na ulicich cizimi lidmi oslovovany,se stava casto a je to velmi smutna zalezitost pro muslimske zeny,ktere jsou takto propagovany ve zpravodajstvicha v mediich doposudnich predsudku a nedorozumenich.
Proto je dulezite to uvest na pravou miru,ze pod temito zahalovanymi zenami jsou plne sebevedome,myslici zeny,ktere maji stejne pravo jako jine zeny,aby byli brany vazne.
V posledni dobe take stale vice evropskych zen konvertuje k islamu.Duvody k tomu maji rozmanite a casto i osobni.
Co tedy primelo ,,moderni evropske zeny,, k tomu,aby si zvolily tuto zivotni cestu,ktera jim ,,udajne,, prinasi jen utlacovani a ponizovani?
To by meli nasledujici otazky zodpovedet a na na pravou uvest na pravou miru.

1.Jsou zena a muz v Islamu stejne rovnopravne ?

V Islamu jde o to, prihlednout odlisnost a rovnopravnost obouch pohlavi.Buh urcil muzi a zene jiste prava a povinnosti ,ktere jim jsou podle prirody-prirozenosti prislusne.
Jestlize se od sve prirozenosti vzdali vznikne tak nerovnomernost mezi nimi.Pred Bohem jsou oba stejni.Ale v jejich vztahu k sobe jsou tyto prislusna prava jednotlive rozdilna,stejne tak jako jsou zena a muz od prirody odlisni.
Ze zasady muzeme rict,ze jejich prava jsou povinnosti je tomu druhemu poskytovat a obracene.
Muz a zena jsou pro Boha rovnocennymi.V Korane je na mnoha mistech zduraznovano,ze odmena nebo potrestani v druhem zivote(po smrti) nebude rozlisovano mezi pohlavimi.
Naprikla v Sure 3 vers 195 stoji :
A Pán jejich je vyslyšel: „Nedopustím věru, aby se ztratil skutek jediný, který kdokoliv z vás učiní, ať je to muž či žena, vždyť jeden k druhému patříte. A těm, kdož se vystěhovali a byli z domovů svých vyhnáni a na cestě mé strádali a bojovali a byli přitom zabiti, těm věru vymažu špatné činy jejich a uvedu je do zahrad, pod nimiž řeky tekou.“ To bude odměnou od Boha - a Bůh zajisté má u Sebe odměnu nejkrásnější.
2.Jak vypada rozdeleni ukolu v rodine mezi zenou a muzem ?

Muz je povinny zaopatrit svou rodinu financne i ji ochranovat.Muz se zodpovida pred Bohem aby jeho rodina byla dobre zaopatrena.Rodina potrebuje vedeni stejne tak jako v kazdem teamu musi byt nekdo kdo musi prevzit rozhodnuti za cely team.
Jeden Hadith(vyrok) Proroka (s) to oznacuje jasne: ,,Ti dokonaly ve vire mezi vericimi jsou v povze a chovani ti kteri se svymi zenami nejlepe zachazeji.,,

Na zene je aby sveho muze podporovala a radila mu.Zena je ta osoba,ktera deti prijima,nosi v sobe,rodi,koji a vychovava,ona ma nejvetsi zodpovednost pro blaho deti.To je jeji nejdulezitejsi ukol.

45391729_07d61fd721_m

3.Jakou roli ma muslimska zena jako matka ?
V Islamu ma matka mimoradne postaveni,predevsim v prvnich letech hraje matka velmi dulezitou roli pro deti a jejich vychovu,je hlavni postavou.Take Koran nam dava rady napr o kojeni 2:233-
Matky kojí děti své plné dva roky, a to je pro toho, kdo chce, aby bylo dovršeno kojení. Na otci dítěte pak spočívá výživa i oblékání matek podle zvyklosti uznané. A není nikomu uloženo nad možnosti jeho; nechť matka žádná není zkrácena kvůli dítěti svému a nechť není otec žádný zkrácen kvůli dítěti svému. A dědici připadá stejná povinnost. Jestliže oba si přejí odstavení dítěte po vzájemné dohodě a poradě, pak to pro ně není hříchem. A jestliže chcete vzít pro dítě kojnou, není to pro vás hříchem pod podmínkou, že zaplatíte to, co dáváte podle zvyklosti. A bojte se Boha a vězte, že Bůh jasně vidí vše, co děláte.
V Koranu se take docteme o vztahu rodicu k detem a povznasi se na vyjimecnost starost a namahu matky napr pri tehotenstvi,porod a kojeni.Koran 31:14-
A uložili jsme člověku laskavost k rodičům jeho - neb nosila jej matka jeho se samými nesnázemi a odstavila jej po dvou letech - řkouce: „Buď vděčný Mně i rodičům svým neb u Mne je cíl konečný!“
Islam jde dokonce tak daleko,ze rozvedene matky mohou vymahat od muze penezni odskodneni za kojeni ditete. Koran 65:6-Ubytujte ženy své po rozvodu tam, kde sami bydlíte, podle možností svých. Nečiňte jim žádnou újmu s úmyslem je utiskovat. Jsou-li těhotné, přispívejte jim, pokud neporodí! A jestliže kojí pro vás dítě vaše, dávejte jim jejich odměnu a dohodněte se vzájemně podle zvyklosti uznané, však narazíte-li na obtíže, dejte je kojit ženě jiné!
Prorok Muhammed(mir s nim) na otazku,kdo si nejvice zaslouzi dobre zachazeni,odpovedel trikrat Tvoje matka a az teprve pote Tvuj otec a pote tvoji blizci pribuzni.


6.Muze si muslimska zena sama vybrat manzela?

Islam dava zene k uzavreni manzelstvi pravo se sama rozhodnout koho a kdy se vda.
Bez tohoto svoleni zeny nesmi byt manzelstvi uzavreno a manzelska smlouva je neplatna!
K povsimnuti je ze zena ma pravo na zachovani sveho divciho jmena po uzavreni snatku.

05.01.2008 21:25:14 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se