« Úvod | Zamyšlení nad smrtí »

Význam " Muhammad je Posel Allaha"

muh
Toto sdělení vyjadřuje víru, že Muhammad , mír s ním byl seslán jako Posel Allaha

Rci: „Nemohu si sám ani prospět, ani uškodit, leda bude-li Bůh chtít. Kdybych znal nepoznatelné, mohl bych věru rozmnožit dobro své a nedotklo by se mne zlo žádné; já však jsem pouze varovatelem a zvěstovatelem pro lid, jenž věří.“ 7/188

Prorok, mír s ním, řekl:“Nepřehánějte s vychvalováním, jako to dělali křesťané s Ježíšem , synem Marie, já jsem pouze služebník. Tak říkejte, služebník Allaha a Jeho Posel“ (Bukhari)

Prorok, mír s ním, řekl:“ Když žádáte, žádejte od Allaha, a když hledáte pomoc, hledejte pomoc Allaha(Tirmidhi)

Pravil Vznešený Bůh: Však nikoliv, při Pánu tvém, oni nebudou věřící, pokud tě neučiní rozhodčím v tom, o čem jste ve sporu. Potom nenaleznou v duších svých pochybnosti o tom, cos rozhodl, a podrobí se plným podrobením.(Korán 4:65)
Pravil Vznešený: Vždyť řečí věřících, když zavoláni jsou před Boha a posla jeho, aby mezi nimi rozsoudil, budiž: „Slyšeli jsme a uposlechli.“ Takoví budou pak blažení.(Korán 24:51)


Vysvětlení rozdílu mezi poslem a prorokem

Rasul (anglicky messenger, cesky posel): prinasi nove zakony (ci knihy), je poslan pro konkretni narod a muze byt i pro cele lidstvo. Co mu Allah vyjevi je jeho ukolem rict to ostanim lidem. Pochazi to od slova RISALA, neboli poselstvi, tj. neco co obdrzis a musis predat dal.
Rasulove jsou napr. Noe, Musa, Isa, Mohamed (alajhim salam)

Nabi (anglicky prophet, cesky prorok): neprinasi vlastni zakon, pokracuje ve stejnem uceni. Nemusi byt poslan pro narod, ale jen pro urcitou skupinku lidi. Nemusi byt jeho povinnosti sirit mezi ostatni lidi to, co mu Allah Taala vyjevil. Slovo pochazi ze slova NABA, tj. zprava, neco co obdrzis (a nemusis dal predat).
Nabi je napr. Adam, Job, Suajb (alajhim salam)

08.01.2008 17:31:40 | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se