« Úvod | Abu Bakr »

Umar

druhý chalífa
ll
Umar
Buh umistil pravdu na Umaruv jazyk a srdce ( hadith)

Jeho zivot
Během sve poslední nemoci se Abu Bakr radil se cvymi lidmi , určit blize nejprednejsiho mezi nimi ,po tomto sekani vybral Umara jako svého následovníka, Umar se narodil v respektovane Kurajsovske rodine, 13 let po narozeni Muhammad, Umar ova rodina byla znama jako velmi vzdelana, ucil se cist a psat ještě jako dite, coz ylo v te době v Mekce celmi neobvykle, byl obchodnik , nyvstivil tak mnoho zemi a potkával spoustu lidi ruznych druhu, tyto zážitky mu pomohly pochopit problemy lidi., byl dynamicky, asertivni, vždy rikal , co si myslel.

Umarovi bylo 27, když Muhammad zacal kazat sve poslani, Umar byl proti islamu, jako ostatní mezo Kurajsovci, když jeho otrokyne akceptovala islam , bil ji tak dlouho dokud nebyly vycerpana a řekl ji, prestal jsem protože jsem unaven , ne kvuli tobe .
Jednou , když byl plny zloby vuci Muhamedovi , vzal svůj mec ,ze ho pujde zabit, cestou potkal pritele, a řekl mu , co se chysta udelat , ten mu řekl , ze jeho vlastní sestra tatina a jeji manzel také prijali islam, rychle tam sel, a nasel je čtoucí ze stranek Koranu, bil svou sestru, ta mu rekla , Umare muzes delat , co chces, ale me srdce od islamu neotocis, tyto slova ho zasahly, jaka vira ,ohla udelat slabou zenu s tak silnym srdcem. Pozadal at mu ukazou, co ctou , pote sel do domu proroka a slibil mu oddanost.

Umar nedelal tajnosti se scim prijetim islamu, shromáždil muslimi a modlil se u Kaby , když prislo povoleni opustit mekku, tak ji také opustil
Prorok mu dal titul Faru , oddělovač pravdy od false

Jeho chalífát
Jeho dulezitym ukolem bylo rozšiřovat islam , od Arabie, egypta, iraku, palestiny a iranu, které také presly pod islamskou vladu.

Vy, kteří věříte! Buďte vytrvalí ve spravedlnosti, svědčíte-li před Bohem, byť i to bylo proti vám samým či rodičům anebo blízkým příbuzným a ať jedná se o bohaté či chudé, vždyť Bůh je ochráncem obojích! Nenásledujte tedy vášně své před spravedlností! A jestliže ji zkřivíte anebo od ní uhnete, tedy Bůh je dobře zpraven o všem, co děláte.

Zil jednoduchy život,
Umar dal sve vlade a administraci strukturu, ustavil plat pro vojaky, konalo se svitami lidu, nalezena nova města, uzemi která presla pod jeho pravidla docelil v provincie a byli jmenovani vudci, byly polozeny nove cesty, natazeny kanaly

Definoval opravneni a privilegia pro nemuslimy, jako priklad je nasledovani smlouvy s křesťany v jeruzaleme
„ toto je ochrana , kterou služebník Boha, Umar , vladar vericich udeluje lidem Jerusalema( eiliya), tato protekce je pro jejich zivoty, majetky, kostely , jeich nemic i zdravi , pro všechny jejich souverce. Jejich kostely nebidou urceny jako obydli, ani k demolici, …“..
Ti nemuslimove , kteří branili spolu s muslimi, byli vynati z placeni Jizya. Když muslimove ustoupili z města, kde nemuslimove platili tuto taxu pro svou ochranu, bylo jim to vraceno.
Stari, chudi a postizeni muslimove a nemuslimove zili ze zakatoveho kapitalu a verejne pokladny.

Jeho smrt
23 AH , když se Umar vracel do mediny z hajj, zvedl sve ruce a modlil se
„ o Boze, moje kosti jsou unavene, moje sila upada …..“ Za nejaky cas , když sel do mesity vest modlitbu, Abu lulu froze , který mel zast vuci nemu v osobnich záležitostech, ho atakoval dykou a několikrát bodl, Umar se potacel a padl na zem. Když se dovedel , ze vrah není muslim , řekl, alhamdulellah ze to není muslim
Zemřel v prvnim tydnu muharamu , 24 A.H. a byl pohrben vedle proroka

10.02.2008 05:17:03 | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se