« Úvod | Uthman »

Ali

čtvrtý chalífa
kk
Ali
Ty Ali jsi muj bratr na tomto svete a v pristim (hadith)

Po smrti Uthmana zustal chalífát po dva nebo tri dny bez vedeni, mnoho lidi, malehalo, aby tp vzal Ali , ale on byl rozpacity faktem ze lide kteří ho tvrde tlacili byli rebelove , proto zprvu odmital.
Az pote , co ho vyznacni spolecnici proroka urgovali, dal Konečný souhlas

Jeho život
Ali bin Abi Talib byl první bratranec proroka , vyrustal v prorokove vlastnim dome , pozdeji se ozenil s jeho nejmladší dcerou fatimou
Alimu bylo 10 když božské zjeveni prislo k muhammadovi, jednu noc videl khadiju s prorokem , jak se modli, ptal se co to znamena . Prorok mu rekl , ze se modli k Bohu nejvyssimu a Ali se zeptal ze by chtel islam také prijmout . prorok mu řekl , ze by se mel zeptat svého otce, Ali stravil noc beze spanku a rano sel za prorokem a řekl mu , Když Bůh stvořil me , nekonsultoval to s mym otcem , proc bych to mel konsultovat , a islam prijal.


Když prislo zjeveni "a varuj nejbližší své z příbuzných "26/214, muhammad pozval sve pribuzne na jidlo , po te se jich zeptal, kdo se ke me pripoji , bylo tichi, zachvěli si stoupl Ali , a řekl , jsem zde nejmladší z vas všech , moje oci mají problem a moje nohy jsou slabe , ale pripojim se k tobe a budu ti pomahat jak muzu . lide se smali.

Ale během tezke války v mekce , ali dodrzel sva slova a celil vsem tezkostem . Spal na posteli proroka , když kurajsovci planovali jeho vrazdu, byl to on , komu prorok duveroval když opoustel mekku .
Bojoval ve všech ranych bitvách islamu, říká se , ze u Uhdu utržil 16 zraneni

Prorok ho velmi miloval, a nazyval ho mnoha jmeny, jednou ho třeba nasel spat v prachu, očistil jeho odev a řekl , vstavej Abu tarab ( otec prachu),

Pokorny , velke znalosti , Abu BAkr , Umar a Uthman s nim konzultovali často věci během jejich chalífátu

Zil extremne skromnym jednoduchym zivotem , nekdy byl pro svou štědrost hladovy, nikdo kdo ho zadal o pomoc, nebyl odmitnut

Jeho chalífát
Jak jiz bylo receno, Ali převzal vedeni neochotne, Uthmanova vrazda , rebelove . Rozpustil všechny vladce , kteří byli ustanoveni Uthmanem a jmenoval nove. Všichni vladci krome Muawiya , vladce syrie se podřídili jeho rozkazum .
Muawiya odmitl dokud nebude pomstena krev Uthmana.
Aisha, vdova po rorokovi také zaujala pozici, ze by nejdřív mel Ali privest viniky vrazdy před soud, bylo tezke viniky najit a Ali odmitl potrestat nekoho, jehož vina nebyla zakonne prokazana.
Tak bitva mezi armadou Aliho a stoupencu Aishy zabrala místo. Aisha pozdeji zjistila svou chybu a nikdy si to neodpustila.
Situace v Hijaz( oblast arabie , kde je mekka a medina) mela problemy , tak Ali presunul hlavni město do iraku, Muawiya nyno zcela otevrene vystupoval proti Alimu a mezi jejich armadami byla zuriva bitva, tato bitva byla nepresvedciva, a Ali musel akceptovat vladu muawiyi v syrii.

Bylo to 40. rok hijry , fanaticka skupiny zvana Kharijited , skládanici se z lidi kteri hlasali ze ani Ali , ani Muawiya ani AMr bin al Aas , vladce egypta nejsou zaslouzili vladci, zasli tak daleko, ze rikali ze pravy chalífát skoncil s Umarem a ze by muslimove měli zit bez vladcu, krome samotneho Boha.
Rozhodli se zabit 3 vladce, vrahove , kteří měli zabit muawiyu a Amra nebyli uspesni, a byli zajmuti, ale ibn e muljim, vah , který byl poslan zabit Aliho, svůj úkol dokončil. Jednou rano , když Ali byl zabran do modlitby v mesite, prisel k nemu a pobodal ho otráveným mecem.

20. ramadan 40AH zemřel poslední spravne vedeny chalifa


Zaver
Se smrti Aliho skoncila první a nejpozoruhodnejsi faze v historii muslimu, pote chalífát převzal muawiya a pak jiz byl deden , prechazejicí z krale na krale
10.02.2008 14:06:17 | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se